sobota, 25 lutego 2023

Klara na tropie niedźwiedzi

 Tak jak już wspominałam, główną motywacją i atrakcją naszego pobytu w Wiśle jest szlak niedźwiedzi. 



Szlak niedźwiadka w Wiśle na chwilę obecną tworzy 9 rzeźb wykonanych z piaskowca godulskiego (inaczej breńskiego), który wydobywa się wyłącznie na tym terenie – w gminie Brenna. Autorami rzeźb są Jerzy Szarzec, Grzegorz Michałek JanosikArt i Mieczysław Smolik.

W trakcie pobytu udało nam się wytropić kilka niedźwiedzi. Oto one: 

Pierwszy niedźwiadek na kuli stanął w parku Kopczyńskiego na początku lat 60. XX w. Pierwotnie obok około metrowej kamiennej rzeźby znajdowały się jeszcze dwa mniejsze niedźwiadki, które zaginęły podczas prac porządkowych ponad 40 lat temu i do tej pory nie wiadomo co się z nimi stało. Ich repliki powróciły na swoje miejsce w 2018 r. W tym samym roku podjęto decyzję aby kamienną figurę niedźwiadka wykorzystać oficjalnie do promocji miasta Wisła – jego walorów przyrodniczych i kulturalnych.

Niedźwiadek delektujący się kawą Niedźwiadek – smakosz kawy znajduje się przy Pijalni Czekolady i Kawy Mount Blanc (Wisła Centrum, ul. 1 Maja 66c). To główna ulica Perły Beskidów, którą dojeżdża wielu turystów od strony Ustronia. Można też spotkać tutaj wielu spacerowiczów. To idealne miejsce na słodki przystanek i pamiątkowe zdjęcie







Ten miś to wierna kopia niedźwiadka na kuli, który znajduje się w Parku Kopczyńskiego. Zlokalizowany jest na początku deptaka głównego (Wisła Centrum, ul. 1 Maja) obok Pawilonów Rzemieślniczych (potocznie zwanych w Wiśle bunkrami). Nieopodal znajduje się wiślański Rynek z modernistyczną zabudową. Niedźwiadka odwiedzicie przez całą dobę.

Rzeźbę Niedźwiadka z walizką znajdziecie przy budynku zabytkowego Dworca kolejowego Wisła Uzdrowisko (Wisła Centrum, ul. 1 Maja 69) obecnie pełniącego funkcję Centrum Przesiadkowego. W budynku tym znajdziecie między innymi punkt Informacji Turystycznej oraz Restaurację Browar Wisła, w której można nie tylko dobrze zjeść, ale przede wszystkim skosztować warzonych na miejscu piw. 



Ten miś zdecydowanie różni się od swoich kolegów, ponieważ nie jest wykonany z piaskowca godulskiego. I choć nie jest oficjalnie częścią szlaku, to zdecydowanie pasuje do niego. To bez wątpienia największy obecnie wiślański niedźwiadek, którego znajdziecie na zielonym skwerku pomiędzy Domem Handlowym Świerk a Pawilonami Rzemieślniczymi (Wisła Centrum, ul. 1 Maja). Możecie odwiedzać go przez całą dobę, choć najpiękniej wygląda wieczorem ponieważ mieni się niezliczoną ilością światełek.

Opisy niedźwiadków pochodzą ze strony: : https://podochorowiczowka.pl/szalk-niedzwiadka-wisla/n


Do poszukiwania niedźwiadków służyła nam mapa:


Jeszcze trochę niedźwiadków zostało nam do znalezienia. Jest to jeden z powodów, aby wrócić do Wisły. Niedźwiadek z pstrągiem, niedźwiadek rajdowiec, niedźwiadek olimpijczyk, niedźwiadek na dachu Wisły... i inne. Chociaż na trzy dni wyjazdu wynik jest jak dla mnie zadowalający:) 

Tak jak pisałam wcześniej nie wiedziałam o niedźwiadkach. Dopiero na miejscu dowiedziałyśmy się o atrakcji. 
Mapa na stronie jest interaktywna wszystko pięknie opisane. Jednak będąc w Wiśle pierwszy raz można się pogubić i długo szukać konkretnego niedźwiadka. Polecam wyprawę na niedźwiedzi szlak :) 



4 komentarze:

  1. Chętnie napiłabym się kawy z niedźwiadkiem od kawy właśnie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Super niedźwiadki, wcześniej o nich nie wiedziałam. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  3. Lata temu byłam w Wiśle. Z sentymentem wspominam Waszą miękką wodę w kranach.
    PS Łów słów nie będzie. Bloga prowadzę z doskoku, więcej czytam dla siebie.

    OdpowiedzUsuń

Rubinowa akwarela