Akcja dzieje się głównie w Hümmel rezerwacie, gdzie pracuje Peter wśród buków i dębów. Jego obserwacje są bardzo interesujące. Czytelnik przyswaja sobie pojęcia znane z lekcji biologii takie jak pradawny las, biomasa, ekosystem, fotosynteza. Autor przedstawia kryteria dobrego samopoczucia drzew: glebę bogatą w składniki pokarmowe, gleba powinna być dobrze wilgotna przede wszystkim w lecie. Śnieg w ilościach umiarkowanych, a niewiele grzybów i owadów przedłuża życie drzew. Drzewa są wieloletnie, Stare drzewo jest efektywne i pełne werwy. Las + woda to nierozłączne składniki naturalne.
Czytelnik dowiaduje się również, że drzewa mają swój język. Potrafią porozumiewać się węchowo, optycznie, a nawet za pomocą fal dźwiękowych u roślin. W lesie panuje mikroklimat. Drzewa poprzez korzenie uzupełniają się wzajemnie, pomagają sobie i rosną bardzo blisko siebie. W lesie panuje prawo przetrwania, a każdy gatunek ma odpowiednią strategię do rozmnażania. Drzewne dzieci to nasiona, kiełki i siewki.
Drzewa są cierpliwe, pokorne, uparte.
Drzewa to przecież majestatyczne istoty, pod których koroną czujemy się jak mrówki w trawie
Przewodnik po lasach powinien przeczytać każdy, kto kocha przyrodę chce zrozumieć to co las daje ludziom. Poznać sekrety drzew, które pomimo tego, że nie poruszają się za pomocą nóg, przemieszczają się aby przetrwać w świecie, w którym zmiany klimatu powodują powolne wymieranie gatunków.
Czytałam jedną z książek autora, "Duchowe życie zwierząt". U mnie też dziś zielona tematyka na blogu. ;)
OdpowiedzUsuńJakiś czas temu ta książka robiła furorę. A jeszcze jej nie czytałam.
OdpowiedzUsuńMam w planach, wszak ekologia jest ważna, pozdrowienia, czwartek - bardzo zabiegany poranek ;-) .
OdpowiedzUsuń