poniedziałek, 22 sierpnia 2022

Francuski humor


Bardzo lubię francuskie komedie. Kiedyś z rodzicami oglądałam filmy z aktorem, którego wszyscy znają Louisem de Funes. Żandarm z Santrope, Skrzydełko czy nóżka lub Żandarm się żeni. W 2014 r. poznałam Za jakie grzechy dobry Boże? Wtedy jeszcze studiowałam, ale ta komedia, była świetnym relaksem w czasie Świąt Bożego Narodzenia. 

Później byłam w kinie na filmie Czym chata bogata z tym samem aktorem, który grał w można powiedzieć już trylogii Za jakie grzechy dobre Boże?, a w internecie można znaleźć pakiet dwóch na razie płyt Monsier Claude. Główny bohater to właśnie Claude, mający cztery córki francuz. Francja jest teraz krajem wielokulturowym. Trzy córki poznały chłopaków emigrantów, co bardzo nie spodobało się tacie, mimo jego sprzeciwu poślubiły Żyda, Araba i Chińczyka, a najmłodsza z nich Afrykańczyka. Każde przedstawienie przyszłych zięciów jest bardzo zabawne. Wszystkie spory starają się łagodzić mamuśki, a najbardziej Marie, której najpierw ciężko pogodzić się z taką mieszanką kulturową we własnym domu. Jednak jako kobieta stoi na straży rodziny i z całych sił stara się aby spotkania rodzinne odbywały się w miłej atmosferze. Na Boże narodzenie przygotowała nawet 3 indyki. To nie lada zadanie przygotować wigilijną kolację, tak aby rodzina była zadowolona. Perypetie rodziny Verneuil ukazują prawdziwą Francję XX wieku. Podobał mi się tekst o piłce nożnej, gdy Marii ostrzegała Clauda, aby nie zaczynał tematu sportu, a gdy był sam na sam z zięciami oni zaczęli rozmawiać o futboolu, a potem Arab, Żyd i Chińczyk przed oszołomionym C. Verneull odśpiewali Marsyliankę.

Ta trylogia ukazuje dzisiejszy świat, jest świetną lekcją tolerancji innych kultur.  

1. Za jakie grzechy 

2. I znów zgrzeszyliśmy dobry Boże

3. A oni dalej grzeszą dobry Boże 

Ta trylogia to świetna rozrywka dla całej rodziny, przy niej nie można się nudzić, a nie znajdzie się osoba oglądająca film, która się nie uśmiechnie. W każdej z tych części ktoś ,,ląduje" w więzieniu, a potem padają słowa tytułu pierwszej części np.: Za jakie grzechy nas to spotkało? 

Byłam w filmie na części trzeciej. Akcja toczy się bardzo szybko i trzeba szybko czytać, bo film z napisami. 

Polecam serdecznie i życzę miłego seansu. 



3 komentarze:

Zielarnia pod starym dębem