poniedziałek, 15 sierpnia 2022

Wspomnienia Skierniewice etap 3 -historia

 Podróżujac pociągiem do Skierniewic na kolejowej stacji miałam okazję zobaczyć pięknie pomalowany, historycznie pociąg:


 


Przed stacją można podziwiać pomnik

Pomnik „Przed Bitwą Warszawską – Skierniewice 1920-2020” powstaje w setną rocznicę polskiego zwycięstwa nad Armią Czerwoną  i upamiętnia współpracę Polski, Węgier, Ukrainy i Francji w okresie wojny polsko-bolszewickiej 1919-1920. Przedstawione na nim postacie Józefa Piłsudskiego, premiera Węgier Pála Telekiego, naczelnego atamana wojsk ukraińskich i prezydenta Ukrainy w latach 1919-1921 Symona Petlury oraz Charles’a de Gaulle’a, uosabiają narody Europy, które solidarnie pomogły Polsce walczącej z Rosją.

Pomnik nawiązuje bezpośrednio do wydarzenia, które miało wpływ na przebieg Bitwy Warszawskiej. 12 sierpnia 1920 r. na dworzec kolejowy w Skierniewicach wjechała pierwsza lokomotywa ciągnąca wagony ze skrzyniami pełnymi amunicji, które przybyły z Węgier. Sojusznik przekazał łącznie miliony naboi, amunicję artyleryjską, tysiące karabinów i inny sprzęt wojskowy, uzupełniając będące na wyczerpaniu polskie zapasy.

Mural przy koszarach

Do prezentowanych na muralu bohaterów należą: Stanisław Grabowski, Jan Kozietulski, Anna Olszewska, Marian Pyziak, Irena Repp i Artur Wittenberg. Wykonawcą muralu są Przemysław Wójciak i Sebastian Skarżyński z Wrocławia.


3 komentarze:

Zielono mi🍏