wtorek, 29 września 2020

Dzień kawy

 Dziś przypada  Międzynarodowy Dzień Kawy :) 

Picie kawy zdrowe czy szkodliwe? Oto jest pytanie. Jedno jest pewne. Picie kawy z umiarem nikomu nie zaszkodzi :)  Najlepsze według mnie są włoskie kawy, a oto ich nazwy: 


Ristretto: bardziej skoncentrowane („krótsze”) espresso. Ten rodzaj espresso ma skrócony czas ekstrakcji i zmniejszona ilość wody. Zawiera mniejszą ilość kofeiny niż klasyczne espresso.
Doppio: podwójne espresso, przygotowane z podwójnej porcji kawy o podwójnej objętości wody.
Lungo: to „dłuższe” espresso, którego czas parzenia jest wydłużony w stosunku do espresso, zawiera też więcej wody.
Macchiatoespresso z dodatkiem niewielkiej ilości mlecznej pianki lub kilku kropli mleka [jeśli chcecie gorące mleko trzeba zamówić macchiato caldo, natomiast, jeśli wolicie dodatek zimnego mleka zamawiacie macchiato freddo]
Espresso con panna: klasyczne pojedyncze espresso z dodatkiem bitej śmietany
Espresso caffogato: espresso z dodatkiem kulki lodów waniliowych lub czekoladowych.
Espresso romano: espresso z dodatkiem soku z cytryny, czasami także posypany startą skórką z cytryny lub pomarańczy
Correttoespresso ‘skorygowane’ o dodatek grappy, sambuki lub koniaku, pite najczęściej po kolacji.
Cappuccino: espresso ze spienionym mlekiem, podawane w charakterystycznych filiżankach o pojemności 180-220 ml. Idealna mleczna pianka powinna mieć wysokośc 1-2 cm.
Caffe Latte:  kawa na bazie 1-2 espresso podawana w wysokiej szklance (280-350 ml), którą uzupełnia ciepłe spienione mleko (2/3 proporcji). [Uważajcie przy zamówiniach, zamawiając „latte” możecie otrzymać ciepłe mleko, kluczem w tym konkretnym przypadku jest Caffe. 

Więcej informacji na stronie

Z Kawy słynie też Turcja. turecka kawa powinna być mocna i czarna. Głęboki, czarny kolor mają zapewnić jej świeżo i bardzo drobno zmielone ziarna. Warto zwrócić uwagę na sposób parzenia, który jest swoistym rytuałem – turecką kawę parzy się najczęściej w miedzianym tygielku, zwanym cezve. Naczynie to napełnia się zimną wodą, następnie dosypuje się kawę i dodaje się cukier, w zależności od upodobań, bo kawę w Turcji pije się na trzy sposoby: gorzką, półsłodką lub słodką. Następnie cezve stawia się na małym ogniu. Po pierwszych 2–3 minutach płyn powinien zacząć się pienić – wtedy cezve ściąga się z ognia i czeka, aż piana opadnie. Następnie cezve ponownie stawiana jest na małym ogniu, a płyn zaczyna pienić się szybciej. Wówczas ponownie należy tygielek odstawić i odczekać, by piana opadła. Po trzecim podgrzaniu na powierzchni płynu powinna zostać cienka warstwa piany. Kawę nalewa się do malutkich filiżanek bez odcedzania i najczęściej podaje się ją ze szklanką wody.


Jeśli kogoś ciekawi więcej informacji o kawie tureckiej zapraszam tutaj

Kawę można uprawiać w domu. Z ziarenka: A tutaj kakaowiec:) 

Są też specjalne zestawy do uprawy, które można kupić w internecie: 


Może kiedyś sama wyhoduję kawę z ziarenka:) Pozdrawiam 


2 komentarze:

Majówka💚🌸